Badem Sütlü Elmalı Smoothie

Hem besleyici hem de leziz bir öğün yapmak istiyorsanız bu tarifimizi mutlaka denemelisiniz.

Sadece birkaç dakikanızı alacak bu smoothie’yi hazırlamak çok kolay!

2 kişilik için Yapım malzemeleri

 • 1 su bardağı badem sütü
 • 1 adet kırmızı elma
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1/2 su bardağı badem içi
 • 1/4 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Üzeri için;

 • yulaf ezmesi
 • Tarçın

Kullanılan ürünler;

 • Blender

Badem Sütlü Elmalı Smoothie Nasıl yapılır?

 • Elmanın kabuklarını soyun, çekirdeklerini çıkarın ve dörde bölün.
 • Blender  içerisine elma, badem sütü, yoğurt, bal, badem içi ve tarçını koyun.
 • Tüm malzemeler homojen olana kadar karıştırın.
 • Karışım pürüzsüz olunca servis bardaklarınıza paylaştırın.
 • Badem sütlü smoothie’nizin üzerine birer yemek kaşığı yulaf ezmesi koyun ve üzerine  tarçın serperek servis edin.

Afiyet olsun!

Hamilelikte Acı Yemek Zararlı Mıdır? Gebelikte Acı Yemenin Bebeğe Etkileri Nelerdir?

Hamilelikte Acı Yemek Zararlı Mıdır? Gebelikte Acı Yemenin Bebeğe Etkileri Nelerdir?

Hamilelik döneminde en çok merak edilen konuların başında hangi yemeklerin nasıl tüketilip tüketilemeyeceği gelmektedir. Bu bakımdan önem kazanan konular arasında Hamilelikte acı yemek zararlı mıdır? Gebelikte acı yemenin bebeğe etkileri nelerdir şeklindeki birbirinden dikkat çekici olan sorular gelmektedir. Sizin için bu soruların yanıtlarını tüm detayları ile birlikte derledik.

 Hamilelik döneminde doğru beslenmek büyük bir önem taşıyan unsurların başında gelmektedir. Bu bakımdan pek çok insan acı yemenin ve benzeri besinleri tüketmenin zararları konusunda büyük bir merak ve araştırma içinde olmaktadır.

 Hamilelikte Acı Yemek Zararlı Mıdır?

 Hamilelik döneminde en fazla dikkate gösterilmesi gerekli olan konuların başında şüphesiz sağlıklı ve doğru beslenme gelmektedir. Bu bakımdan pek çok anne adayının merak ettiği en önemli konulardan birini de hamilelikte acı yemek zararlı mıdır sorusunun yanıtı gelmektedir.

 Hamilelikte acı yemek yemenin gebelik dönenime dair olarak bilinen herhangi bir zararı yoktur. Fakat gebelik döneminde oldukça sık olarak görülebilen mide yanması, midede ekşime, reflü şikayetlerinin artmasına neden olabilir. Bu sebeple çok aşırı acı yemek yemekten kaçınmak son derece yararlı olacaktır.

 Gebelikte Acı Yemenin Bebeğe Etkileri Nelerdir?

 Gebelikte en fazla merak edilen ve aynı şekilde en çok araştırılan konuların başında gebelikte acı yemenin bebeğe etkileri nelerdir konusu sorusunun yanıtı olmaktadır. Bu soru özellikle acı tüketmeyi seven gebelerin büyük bir merakla araştırdığı konular arasında öne çıkmaktadır. Gebelik döneminde acı yemenin anne karnında bulunan bebeğe bilinmekte olan herhangi bir zararı yoktur. Bu bakımdan acı yemenin bebek üzerinde yaratabileceği etkilerin söz konusu olduğu yönünde bir bulgudan söz edilmemektedir.

 Her ne kadar acı tüketmenin anne karnında gelişim gösteren bebeğe yönelik olumsuz yönde etkileri olduğu konusunda bir durum söz konusu olmasa da özellikle de mide problemi yaşayan anne adaylarının aşırı acı tüketmekten kaçınmalarında oldukça büyük bir fayda olacaktır. Bu bakımdan acı tüketirken anne adaylarının mide sorunlarını dikkate alarak acı tüketip tüketmemek konusunda karar vermeleri uygun olacaktır. İlle de acı tüketmek istiyorsanız aşırıya kaçmamak kaydıyla acı yemenin yaratacağı etkileri azaltabilirsiniz.

İlgili Makaleler / Haberler/Kaynakça:

Prof. Dr. Turan Baytop Türkiye de Bitkilerle Tedavi

Ayhan Yalçın Şifalı bitkiler Ansiklopedisi

Prof Dr. Ivan Isaev Ivanov  Şifalı Bitkilerle Tedavi Atlası

Mag. Farm. Ilıya Ivanov Lancev Şifalı Bitkilerle Tedavi Atlası

Dr. Med. Geo Kırılov Neşev Şifalı Bitkilerle Tedavi Atlası

Prof. Dr. İbrahim AdnanSaraçoğlu Tıbbi Bitkiler Rehberi

Maria Treben Tanrı’ nın Eczanesinden Sağlık

Seyyid Ahmet Tillovi Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi

Boyun Egzersizleri Nelerdir? Boyun Düzleşmesi Hareketleri Nasıl Yapılır? İşte Boynu Güçlendirme Egzersizleri…

Boyun Egzersizleri Nelerdir? Boyun Düzleşmesi Hareketleri Nasıl Yapılır? İşte Boynu Güçlendirme Yolları…

Boyun düzleşmesi, kişinin günlük yaşamını oldukça fazla kısıtlayan önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Boyun bölgesinde yer alan omurganın olması gerekenden eğri olması halidir. Bu sağlık sorunu duruş bozukluklarına ve günlük işlerin yapılmasında aksamaya neden olmaktadır. Sizin için Boyun egzersizleri nelerdir? Boyun düzleşmesi hareketleri nasıl yapılır sorularının yanıtlarını derledik.

 Boyun düzleşmesi gibi kişiyi olumsuz etkileyen boyun sorunlarının önlenebilmesi adına bazı egzersizlerin yapılmasına ihtiyaç vardır. Kontrollü bir şekilde yapılan boyun egzersizleri, boyun düzleşmesi sorununu önemli oranda azaltan bir etki ortaya koymaktadır.

 Boyun Egzersizleri Nelerdir?

 Boyun sağlığının korunmasına yönelik olarak yapılabilecek bazı son derece basit olan egzersizler bulunmaktadır. Bu egzersizleri düzenli bir şekilde yapmak boyun sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Bunlar; ileri streç ve yan streç egzersizleri olmaktadır.

 Boyun Düzleşmesi Hareketleri Nasıl Yapılır?

 – Ellerle alın kısmına direnç uygulayarak boynun duruşuna baskı uygulanabilmektedir. Bunun için eller sabit kalacak şekilde tutulmalı ve alnınızı ellerinize doğru iterek direnç uygulamanız gerekmektedir.

 – Sağ eli kulağa gelmeyecek biçimde başa koymak gerekmekte ve direnç uygulamak gerekmektedir. Bu egzersizi birkaç kez tekrar ederek sonlandırabilirsiniz.

 – Bir havluyu rulo haline getirin ve boynunuzun arkası kısmına yerleştirin. Boynunuzu geriye itmek suretiyle ruloya direnç uygulayın. Bu işlemden sonra öne doğru eğerek çenenizi göğsünüze değdirmeye çaba gösterin.

 – Havludan yapmış olduğunuz ruloyu tekrar boynunuzun arka kısmına koyup zemin üzerinde bir süre bekleyin.

 – Başınızı ilk olarak sağ omzunuza değecek kadar eğmeye çalışın, sonrasında sol omza değdirmeye çaba gösterin. Sonrasında ise önce öne sonra da geriye yavaşça eğin.

 – Başınızı saat yönünde daire biçiminde çizerek hareket ettirin. Egzersizin oldukça yumuşak ve esneyerek gerçekleşmesini sağlamaya çaba göstermelisiniz.

 – Boyun egzersizlerini düzenli bir şekilde günde en az beş kez tekrarlanması gerekmektedir. Zaman içinde sorunlar azalmakta ve düzleşme büyük ölçüde düzeltmektedir.

 İşte Boynu Güçlendirme Yolları

 Boyun kaslarını olabildiğince esnek tutmak boyun sağlığı açısından önemlidir. Bunun yapılabilmesi için, kas tonusunu güçlendirmeyi sağlayan bir egzersiz rutinine gereksinim vardır. Uygun bir egzersiz rutini sonrasında ise, sakatlayıcı kasılmaları engelleyecek veya düzenleyecektir.

 İleri streç egzersizi:

 Dik durun ve ileriye doğru bakın. Sonrasında ellerinizi alnınıza koyup üzerine bastırın. Başınızın kuvvetiyle de elinize ters yönden bastırmaya çalışın. Bu egzersizi 10 kez tekrar edin.

 Yan streç egzersizi:

 Önceki egzersizde olduğu şekilde elinizi şakağınıza koyup; başınızı itmek suretiyle yana itme hissi uyandırmaya çaba gösterin. Kulağınız neredeyse omzunuza erişinceye kadar başınızı eğip egzersize sürdürün. Diğer tarafa da tekrar edin ve bu egzersizi 5 kez tekrarlayın. Isınma hareketleri yaptıktan sonra boynunuzun arkasındaki gerginliği hissedinceye kadar başınızı öne eğin. Bu şekilde 5 saniye bekleyin. Aynı hareketi geriye doğru yapın, başınızı olabildiğince geriye yaslamaya çalışın. 5 saniye bekleyin ve bu hareketi 5 kez tekrarlayın.

İlgili Makaleler / Haberler/Kaynakça:

Prof. Dr. Turan Baytop Türkiye de Bitkilerle Tedavi

Ayhan Yalçın Şifalı bitkiler Ansiklopedisi

Prof Dr. Ivan Isaev Ivanov  Şifalı Bitkilerle Tedavi Atlası

Mag. Farm. Ilıya Ivanov Lancev Şifalı Bitkilerle Tedavi Atlası

Dr. Med. Geo Kırılov Neşev Şifalı Bitkilerle Tedavi Atlası

Prof. Dr. İbrahim AdnanSaraçoğlu Tıbbi Bitkiler Rehberi

Maria Treben Tanrı’ nın Eczanesinden Sağlık

Seyyid Ahmet Tillovi Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi