Adaçayı tüm bedeni güçlendirir, kalp krizi tehlikesini azaltır, kötürümlere çok yarar sağlayabilir.

Hafızayı güçlendirir. Unutkanlığa karşı faydalıdır. Alzheimer sebebiyle azalan bir beyin kimyasalına koruyucu etkide bulunduğu belirlenmiştir.

Gece terlemesi ve aşırı terlemelerde lavanta çiçeği gibi yardımcı olabilecek bir bitkidir.
Gece terlemesine neden olan hastalığı iyileştirir, aşırı güçsüzlüğe, canlandırıcı etkisi sayesinde son verir. Hastalık sonrası güçsüzlük hallerinde başarıyla kullanılabilir.

Kramplarda, omurilik rahatsızlıklarında, beze hastalıklarında ve organ titremelerinde başarıyla kullanılabilir.

Ada çayı, hasta karaciğeri de çok olumlu etkiler, karaciğerle ilgili tüm rahatsızlıkları giderir, gazları yok eder. Kan temizler, vücutta biriken toksinleri atar, safrayı söker. Aç karnına içildiğinde kan şekerini düşürür. Böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesinde yardımcı olur. Göğüs açıcı ve rahatlatıcı etkisinden dolayı astım hastaları için yararlıdır. Öksürüğe iyi gelir. Solunum organlarını ve mideyi balgamsı salgılardan temizler, iştahı açar. Mide bulantısını keser. Mideyi ve bağırsakları rahatlatır, gazların dışarı atılmasını sağlar. Kramp çözücü etkisinden dolayı, ishalde rahatlama sağlar. Böcek sokmalarında, sokulan bölgeye adaçayı yaprağının tozu uygulansa faydası görülür. Adet düzensizliklerini ve sancılarını iyileştirir, rahim iltihaplarını giderir. Anne karnında ölen ceninin düşmesini kolaylaştırır. Kadınlık hormonu östrojen içerir. Menopoz şikâyetlerini azaltır.

Ada çayı çalkalama ve gargarası ise bademcik iltihabı, boğaz hastalıkları, diş iltihaplanmaları, yutak ve ağız boşluğu iltihaplanmalarında veya ülserlerinde de önerilir. Zamanında kullanılsa, bademcik ameliyatlarının önüne geçebilir. Adaçayı çalkalama ve Gargarası ayrıca, sallanan dişlere, dişeti çekilme ve kanamasına karşı da başarıyla kullanılabilir. Kış mevsiminin etkilerinin hissedilmeye başlamasıyla, adaçayı gargarası yapmayı unutmayın.

Dıştan kullanımda ise, gargara ve çalkalamaların yanı sıra kompresi olarak kullanılabilir. Yaralar, iltihaplı yaralar ve çıbanlar (apseler) kaynatılmış adaçayı suyu ile pansuman yapılırsa faydası görülür.

Sinirli ve yorgun kişiler, dölyatağı (rahim) hastalığı çekenler ara sıra adaçayı oturma banyoları almalıdırlar.

Zayıf ve güçsüz çocuklara ise balla tatlandırılarak içirilmelidir. Adaçayı aynı zamanda bir diş dostudur; dişleri güçlendirir ve beyazlatır. Saç problemlerinde oldukça faydalıdır. Dökülme, yağlanma ve kepek sorununu giderir.

Adaçayı, cinsel yolla bulaşan hastalıkları sağlığa kavuşturur. Anti bakteriyel özellikleri vardır; virüs ve mantar gelişimine engel olur.

Adaçayı uçucu yağı (Adaçayı esansı) ise, yara iyileşmesinde, cildin gerdirilmesinde, regl (kadınların aybaşı) sancılarında, streste, baş ağrılarında, yorgunlukta, bronşit ve astımda etkilidir. Antiseptik özelliğe sahip olduğu için cilt temizliği, bakımı ve problemlerinde de kullanılır.Gaz söktürücü, antiseptik, kuvvet verici ve uyarıcıdır. Acı tadı sebebiyle iştah açar, hazmı kolaylaştırır ve barsak gazlarını giderir. Hazımsızlık için 1 It. suya 3 tutam adaçayı 1 tutam nane ve 1 tutam papatya konarak kaynatılır. Pekmez ile tadlandırılarak gün içinde içilir. Tanen maddesinden dolayı hafif kabız ve kuvvet vericidir. Sadece yapraklarından yapılan çay, idrar ve adet kanamalarını söktürür, ayrıca anne karnında hayatını kaybetmiş ceninlerin düşmesini kolaylaştırır. Uçucu yağının içerdiği maddeler ferahlatıcı, rahatlatıcı, teskin edici ve antiseptik yani mikrop öldürücüdür. Bu nedenle ağız ve boğaz iltihaplarında, anjinlerde gargara olarak kullanılmaktadır. (Adaçayı bu alanda büyük önemi haizdir.) Gargara olarak kullanmak için bir çay kaşığı kuru yaprak bir bardak kaynamış suya atılıp yarı yarıya su ve sirke birlikte kullanılabilir. Gargara ılık olarak yapılmalı ve 2 saatte 1 uygulanmalıdır. Yine bu hususiyeti sebebiyle harici olarak derideki yaralarda adaçayı ile pansuman yapılabilir. Yapraklarından su buharı distilasyonu ile elde edilen saf uçucu yağ yüksek dozlarda öldürücü bir zehirdir. Adaçayı sıkılarak elde edilen öz balla karıştırılıp içilirse damar büzücü etkisi sebebiyle kanamaları durdurulabilir. Bu amaç için uygulanan doz genelde 3 çay kaşığıdır. Şeker hastaları için hafif kan şekerini düşürücü etkisi mevcuttur. Yazın adaçayı ilave edilerek hazırlanmış banyolar vücudu rahatlatır ve zindelik verir.

Tıbbi Kullanımı / Şifası…

1- Nefes darlığı: Adaçayı, sinirli otla beraber demlenip içilmeye devam edilirse, nefes darlığına faydalıdır.
2- Kan temizleyici: Adaçayı, kekikle beraber demlenip, balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse kanı temizler
3- Öksürük, Bronşit: Adaçayı, kekik, papatya, nane gibi bitkilerle demlenip içilirse öksürüğe faydalıdır.
4- Halsizlik-Bitkinlik: Adaçayı demlenip balla tatlandırılıp içilir.
5- Mide rahatsızlıkları: Adaçayı, mide bulantısı, gaz ve hazım problemlerinde faydalıdır.
6- Kalp güçlendirici: Adaçayı, Alıç, oğul otu gibi bitkilerle demlenip içilmeye devam edilirse faydalıdır.
7- Dişleri beyazlatıcı: Adaçayı, öğütülüp losyonu dişlere sürülürse dişleri beyazlatır.
8- Saçları kuvvetlendirici: Adaçayı losyonu ile saçlar yıkanırsa, saçları besler.
9- Şeker hastalığı: Adaçayı kaynatılıp içilmeye devam edilirse şekeri düşürür.
10- Sinirleri teskin edici: Adaçayı, karabaş otuyla beraber demlenip içilirse sinirleri teskin eder.
11- Ansajin, Ağız ve Boğaz iltihabi: Adaçayı, papatya ile demlenip gargara yapılır ve içilmeye devam edilir.
12- Egzama-Mayasıl: Adaçayı losyon yapılıp günde 1-2 kere pansuman yapılır.

Etkili Olduğu Durumlar:

Alzheimer Hastalığı: Yapılan bilimsel araştırmalarda hafif ve orta dereceli alzeimmer hastalarında 4 ay boyunca kullanılan adaçayı bitkisel destek kapsüllerinin kognitif fonksiyonları (hafızayla ilgili bilişsel fonksiyonlar) önemli ölçüde arttırdığı görülmüştür.

Herpes labialis: Herpes labialis, Herpes adlı virüsün neden olduğu ve dudak bölgesinde çıkan uçuk hastalığına verilen addır. Yapılan araştırmalar sonucu ışgın bitkisi ve adaçayı ekstreleri içeren ve topikal uygulanan bir kremin, uçuğun daha hızlı iyileşmesi için klasik olarak kullanılan asiklovir adlı ilaç kadar etkili olabildiği görülmüştür. Yapılan çalışma sonucu asiklovir kullanan kişilerde uçuk yaklaşık 6,3 gün içerisinde iyileşme gösterirken, adaçayı-ışgın ekstreleri karışımı içeren krem kullanan kişilerde uçuk yaklaşık 7,2 gün sonra iyileşmiştir. Ancak adaçayı-ışgın ekstresi karışımının, tek başına adaçayı kullanımına kıyasla uçuk üzerinde daha etkili olduğu görülmüştür.

İlgili Makaleler / Haberler/Kaynakça:

Prof. Dr. Turan Baytop Türkiye de Bitkilerle Tedavi

Ayhan Yalçın Şifalı bitkiler Ansiklopedisi

Prof Dr. Ivan Isaev Ivanov  Şifalı Bitkilerle Tedavi Atlası

Mag. Farm. Ilıya Ivanov Lancev Şifalı Bitkilerle Tedavi Atlası

Dr. Med. Geo Kırılov Neşev Şifalı Bitkilerle Tedavi Atlası

Prof. Dr. İbrahim AdnanSaraçoğlu Tıbbi Bitkiler Rehberi

Maria Treben Tanrı’ nın Eczanesinden Sağlık

Seyyid Ahmet Tillovi Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir