Çok özel ve mistik bir tadı olan,  Yin-yang felsefesini tadında hissettiren bu çay; siyah çayın zengin ve güçlü aromasını yeşil çayın o ferahlatıcı, çok katmanlı ve kompleks bir tat sunuyor. Bu çayın yapraklarının hazırlanışı, diğer çaylara göre çok daha zor olsa da sarf edilen emek kesinlikle tadının güzelliğine değiyor. Oolong veya Wu Long olarak bilinen çayın manası ise Kara Ejderha’ dır.

Oolong, yeşil çay yaprakları kıvırmadan önce, güçlü güneş altında oksitlenmesi ve oksidasyonu içeren bir işlemle üretilen geleneksel bir Çin çayıdır. Oolong çayı, yeşil çay ve siyah çay arasında bir tada sahiptir. Bir oolong çayı yapmak için, [göreceli olarak] Camellia sinensis bitkilerinin olgun yaprakları kısmi oksidasyona tabi tutulur. Oksidasyon derecesi, üretilen oolong çayı ve stile bağlı olarak %10 ile %80 arasında değişir. Kısa bir süre okside olan Oolonglar, yeşil çayı andırırken, %50’den fazla okside olan oollongler, aroma profillerine göre siyah çaya tat olarak daha yakındır.

Çay üreticileri oolong çayı yapmak için daha olgun yaprakları kullanma eğilimindedirler. Bu tür yapraklar, daha hoş tatlar ve daha az tanen ihtiva etme eğilimindedir ve hafif oksidasyon süreci yaprağın tatlarını ortaya çıkarmak için yeterlidir. Bununla birlikte, bir oolong yapmanın genel süreci son derece karmaşık, emek-yoğun ve zaman alıcıdır. Her adım yakından izlenir ve kontrol edilir. Çoğunlukla, bir oolong çayı yapımında atılan adımlar, arzu edilen morarma miktarından ve yaprakların kahverengileşmesinden önce defalarca tekrarlanır.

Oolong’un farklı çeşitleri olsa da, tüm oolonglar iki farklı stilden biri olarak kategorize edilir. Bunlar küçük, sarma kıvrılmış oolonglar ve uzun şerit tarzı kıvırcık oolonglardır. İkincisi, daha geleneksel ve daha yaygın olarak üretilen oolong çayı dır.

En iyi oolong çaylarından bazıları Çin’in yanı sıra Tayvan’daki Wuyi Dağları’nda üretilmektedir. Japonya, Hindistan ve Nepal gibi dünyanın diğer çay yetiştirme bölgeleri kısa süre önce yerel çay çeşitlerini kullanarak kendi sınıfları olan oolong çaylarını üretmeye başladılar.

Oolong Çay Tarihi

Beyaz çay gibi, ilk oolong çayın ne zaman yapıldığını belirleyebilecek resmi kayıtlar yoktur. Ancak, popüler folklor, oolong çayın kökenini ve tarihini Çin’in Qing Hanedanlığı’ndan mütevazi bir çay üreticisine atfeder. Efsaneye göre Qing Hanedanlığı zamanında bir gün bir çay üreticisinin dikkati bir geyik tarafından dağıtıldı ve o gün üretici yapraklarını işlemeyi unuttu. Bunun sonucu olarak yapraklar solmaya ve doğal olarak okside olmaya başladı.

Bu yaprakların boşa gitmesine izin vermek yerine, onları yine de işlemeye karar vermişti, ama daha çok kahverengi dönmeye başladıkları için, onları daha fazla oksidasyona tabi tuttular. Elde edilen çayın tadı siyah bir çayınkine benziyordu, ama o acı ve sert tat yoktu. Daha pürüzsüz, daha tatlı ve kokulu özellikleri vardı. Çok beğendiği bu çayı sonradan adlandırdı ve Wu Long (Oolong çayı) yaratıldı.

Bir başka teori ise Oolong çayının kökenini Tang hanedanlığına ve o zamandan bu yana imparatora adanan çayların içinde kabul eder. Tribute çayı (Beiyuan çayı olarak adlandırılır) tipik olarak anka kuşu veya ejderanın bir mührü ile damgalanmış bir çay tuğlası (Çay tuğlası, siyah çay, bitki çayları ve mayalanmamış çayların preslenmesiyle oluşturulan bloktur. Özellikle Ming Hanedanı zamanında Çin’de çayın en yaygın üretim ve saklama şeklidir) şeklinde sunulur. Tuğla çaylar kavramı modası geçince, tuğla haline getirilen çaylar artık tuğla yerine normal şekliyle satılmaya başlandı. Bu gelişme artık bir oolong çayı için uygun bir demlenme imkanı sağladı. Bambu sepetinde doğal olarak okside olan ve küçük bukleler halinde yuvarlanmış çaylar bir fırında pişirilmişlerdi. Uygun demleme yöntemi ile dikkat çeken lezzetiyle oolong çayı ortaya çıkmış oldu. Günümüzde içiminin verdiği keyif sayesinde dikkat çeken oolong çayı bir tutku ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Oolong Çayının En İyi Şekilde Demleme Yöntemi

Oolong çok hassas bir çaydır. Bu yüzden diğer çaylara göre biraz daha dikkatli hazırlanmalıdır. Ama merak etmeyin, bu çayın benzersiz tadını aldığınız an bütün çabalarınıza değdiğini göreceksiniz.

Oolong çayı için klorsuz suyumuz önce kaynayıp sonra azıcık soğumaya bırakılır. Sıcaklığımız tahmini 80-90 dereceye indiğinde;  1 büyük bir çay fincanı suya 1 yada 1,5 çay kaşığı oolong çayı eklenerek 1,5-2 dakika boyunca demlenir. Öncelikle bu mistik çayı hazırlarken demin rengini takip etmelisiniz. Çayın hafif sarımsı yeşilimsi bir renge büründüğünü gördüğünüz zaman artık çayınız da hazır demektir.

Böylece çayınızın o ferahlatıcı, güçlü ve komplike tadına ve arkasından ağzınızda bırakacağı o yumuşak ve gizemli aromaya en iyi şekilde ulaşabilirsiniz.

Afiyet Olsun…

Oolong Çayının Faydaları Nelerdir?

• Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
• Kolesterolü düşürür.
• Antioksidan bakımından zengindir.
• Kan şekerini dengeler.
• Kilo vermeye yardımcı olur.
• Toksinlerin atılmasını sağlar.
• Cildin görünümünü geliştirir.

– Önemli oranda antioksidan içeren oolong çayı, kardiyovasküler sağlık sorunlarına karşı kullanılabilir. Oolong çayı içildiğinde bu antioksidanlar kötü kolesterol seviyesini düşürürken iyi kolesterolü yükseltir. Çayın bu özelliği damar tıkanıklığına yol açan kolesterol birikimi engeller ve var olan plakların temizlenmesine yardımcı olur.


– Oolong çayında bulunan polifenoller bir diğer faydası ise ağız ve diş sağlığını geliştirmesi ve diş çürüklerine karşı koruma sağlamasıdır. Osaka Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre günde 2-3 bardak oolong çayı içmek ağız hijyenini geliştiriyor ve diş çürümesi riskini azaltıyor.


– Bir tür antioksidan olan kateşinlerin bazı durumlarda kanser hücrelerinin oluşumunu yavaşlattığı bilinmektedir. Kateşin bakımından zengin olan oolong çayı bu özelliği ile çeşitli kanser araştırmalarına konu olmuştur.


– Oolong çayı güçlü antioksidan etkisiyle vücuda zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olarak cildin görünümünü geliştirebilir. Ayrıca kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor yönünden zengin olan oolong çayı çeşitli hastalıklara karşı vücudu güçlendirir. Son olarak; metabolizma hızını yükselten oolong çayı yakılan kalori miktarını arttırarak kilo vermenize yardımcı olabilir.

Oolong Çayının Yan Etkileri

– Oolong çayı, kafein içerir. Bu nedenle aşırı tüketimi mide bulantısına, baş dönmesine, çarpıntıya neden olabilir.
– Gece saatlerinde uykusuzluk yapabilir ve tansiyonu yükseltebilir.
– İdrar söktürücü özelliğiyle vücudun aşırı su kaybetmesine neden olabilir.
– Emzirme ve gebelik dönemlerinde tüketilmesi önerilmemektedir.
– Oolong çayının olası yan etkileri konusunda doktordan daha detaylı bilgi alınmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir